NOVÉ SUMY ZÁKLADNEJ NÁHRADY ZA POUŽÍVANIE MOTOROVÝCH VOZIDIEL

PRI PRACOVNÝCH CESTÁCH

Poskytovanie náhrad výdavkov a iných plnení pri pracovných cestách upravuje zákon č. 282/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov. Tieto plnenia sú poskytované pri pracovných cestách zamestnancom v pracovnom alebo štátnozamestnaneckom pomere; členom družstiev, ak je podľa stanov podmienkou členstva aj pracovný vzťah; fyzickým osobám, ktoré pracujú na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru za predpokladu, že sa zmluvné strany v dohode vopred dohodli; osobám, ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, jedná sa napr. o konateľa v obchodnej spoločnosti (spoločnosť s ručením obmedzeným) a ďalším osobám, o ktorých to ustanovuje zákon o cestovných náhradách alebo osobitný predpis. 

Tuzemská pracovná cesta je čas od nástupu zamestnanca na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko. To tohto času sa započítava aj čas výkonu práce na tomto mieste, až do skončenia cesty. Zahraničná pracovná cesta je čas pracovnej cesty v zahraničí, vrátane výkonu práce v zahraničí, až do skočenia cesty. Zamestnávateľ v cestovnom príkaze určí zamestnancovi – miesto nástupu a miesto skončenia pracovnej cesty a čas trvania, miesto výkonu práce, spôsob dopravy a ďalšie podmienky.

Zamestnanec musí s vyslaním na pracovnú cestu písomnej súhlasiť. Na pracovnú cestu môže zamestnanec využívať, za predpokladu, že spôsob dopravy bol schválený zamestnávateľom, rôzne formy prepravy, vrátane v praxi často preferovaným dopravným prostriedkom, ktorým je súkromné motorové vozidlo.

Za súkromné motorové vozidlo sa považuje vlastné vozidlo zamestnanca, vozidlo rodinného príslušníka (manžel, manželka, rodičia), príp. iné vozidlo, ktoré nie je vlastníkom využívané na podnikanie. Podmienkou pre použitie súkromného motorového vozidla na pracovnú cestu zamestnanca, je súhlas zamestnávateľa. Zamestnávateľ je oprávnený pri udelení súhlasu na použitie súkromného motorového vozidla na pracovnú cestu určiť aj ďalšie podmienky napr. povinnosť havarijného poistenia vozidla, ktorým zamestnanec absolvuje pracovnú cestu.

Novela zákona č. 282/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov už od 1. 1. 2025 priniesla viacero legislatívnych zmien vrátane spresnenia pravidiel pre použitie súkromného motorového vozidla zamestnanca na pracovnú cestu a legislatívne upravila aj osobitné pravidlá pre vozidla s elektrickým pohonom a plug-in hybridné vozidlá.

Opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 97/2025 Z. z. sa od 1. 6. 2025 mení výška súm náhrad (tzv. kilometrové) za používanie súkromného vozidla na pracovné cesty. Základná náhrada zohľadňuje amortizáciu (opotrebenie) motorového vozidla, teda všetky výdavky spojené s prevádzkou vozidla okrem pohonných látok.

„Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky podľa § 8 ods. 3 písm. b) zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení zákona č. 297/2024 Z. z. (ďalej len „zákon“) oznamuje, že suma základnej náhrady podľa  § 7 ods. 2 prvej vety zákona určená podľa § 8 ods. 2 prvej vety zákona na základe splnenia podmienky pre zvýšenie súm základnej náhrady za mesiac marec 2025 je:

  1. 0,085 eura pre dvojkolesové vozidlá, trojkolesové vozidlá a štvorkolky,
  2. 0,296 eura pre osobné vozidlá.

Uvedené sumy základnej náhrady sa uplatňujú od 1. júna 2025.“[1]

Spracovala: Mgr. Martina Megová

                      Ekonóm OZ DLV


[1] Dostupné online, dňa: 16.5.2025: https://www.danovecentrum.sk/aktuality/nove-sumy-zakladnej-nahrady-za-pouzivanie-motorovych-vozidiel-pri-pracovnych-cestach-od-1-juna-2025-dc-4-2025.htm