Po roku si lesníci zo Slovenska, Česka, Poľska a Ukrajiny opäť otestovali svoju šikovnosť v kosení klasickými kosami. Okrem 13. ročníka medzinárodnej súťaže „Tatranská kosba”, ktorej organizátorom sú Štátne lesy TANAP-u, sa na lúke pri horárni v Bielovodskej doline v posledný júnový piatok uskutočnila aj medzinárodná súťaž vo varení „lesníckeho Špica guláša”.

Na túto akciu bola Ing. Petrom Líškom, riaditeľom Štátnych Lesov TANAPu pozvaná aj JUDr. Vlasta Szabová, PhD., predsedníčka OZ DLV, ktorá do obidvoch súťaží prvýkrát za celú históriu podujatia prihlásila aj kolegov - odborárov, ktorí reprezentovali náš Odborový zväz drevo, lesy, voda. V kosení náš Odborový zväz drevo, lesy, voda reprezentovali p. Ing. František Fodor a Ing. Marián Donoval; vo varení guláša p. Ing. Róbert Staško a Dušan Maľák, pričom s prípravou kvalitných surovín a kotlíka im výrazne pomohol p. Jozef Minárik, 1. podpredseda OZ DLV a predseda Lesníckej sekcie OZ DLV.

Kým sa Bielovodskou dolinou začala niesť vôňa „lesníckeho guláša”, na štart sa postavili prví kosci. Tento rok sa do súťaže prihlásilo 27 dvojčlenných súťažných tímov zo Slovenska, Čiech, Poľska a Ukrajiny. Úlohou každej dvojice bolo čo najkvalitnejšie a zároveň čo najrýchlejšie pokosiť 50 metrov dlhý a 4 metre široký pás lúky. Desiati najlepší jednotlivci postúpili do ďalšieho kola, tentokrát si museli poradiť s 25 metrov dlhým a 1,5 metra širokým pásom lúky.

Vo varení „lesníckeho špica guláša” svoju zručnosť tento rok predvedlo 34 dvojčlenných družstiev. Porota hodnotila nielen chuť, kvalitu a vzhľad výsledného produktu, ale i postup prípravy, nápaditosť, originalitu a hygienu. Na celkové umiestnenie súťažných tímov mal vplyv aj záujem prítomných o guláš.

Najzručnejšími koscami boli tentokrát Poliaci, ktorí si na 13. ročníku medzinárodnej súťaže Tatranská kosba vybojovali víťazstvo nielen v kategórii dvojíc, ale aj v súťaži jednotlivcov. Spomedzi 27 súťažných tímov si zo svojím pásom lúky poradila najšikovnejšie dvojica Andrzej Staszel a Andrzej Goldyniak z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) pred svojimi kolegami Januszom a Andrzejom Galom. Tretí skončili zástupcovia ukrajinských lesníkov – Ivan Shovsh a Jurij Konkus. V kategórii jednotlivcov zvíťazil Janusz Gal (TPN) pred domácim zástupcom Štátnych lesov TANAP-u Bohumírom Gazdom z Ochranného obvodu Oravice, ako tretí sa s 25 metrov dlhým a 1,5 metra širokým pásom lúky popasoval Andrzej Staszel (TPN).

Reprezentanti Odborového zväzu drevo, lesy, voda v kosení sa pri svojom historicky prvom štarte umiestnili celkovo na 14. mieste z 27 družstiev,  UMIESTNILI SA VŠAK NA 1. MIESTE V KATEGÓRII – NAJKVALITNEJŠIE POKOSENÝ PÁS LÚKY.

V súťaži „Špica guláš” reprezentanti Odborového zväzu drevo, lesy, voda pri svojej pvej premiére dosiahli vynikajúce výsledky a získali ocenenie v zlatej kategórii.

Absolútnym víťazom blahoželáme a našim kolegom vyslovujeme v mene všetkých členov nášho odborového zväzu poďakovanie za reprezentáciu odborárov z nášho Odborového zväzu drevo, lesy, voda a vynikajúce výsledky v jednotlivých súťažných disciplínach na tejto medzinárodnej akcii.

HORE